Polský institut

PL
program aktuality knihovna kurzy kontakty
1989-2019: nezávislost, svoboda, solidarita

Před 30 lety zahájily červnové volby v Polsku rozpad celého komunistického bloku. Polská společnost dala jako první jednoznačně najevo svůj nesouhlas a vůli vzít věci do svých rukou, stejně jako to o několik měsíců později na ulicích a náměstích učinila ta česká. Rok 1989, rok splněných snů, má svůj vlastní příběh v každé z našich zemí. 

» více o projektu
Samostatnost 1918

Jaké cesty vedly Polsko a Československo k roku 1918 a jaké do současnosti? Vydavatelský cyklus Samostatnost 1918 reflektuje století našich moderních států a jejich společné i rozdílné dějiny. Rok 1918 byl výzvou: k němu směřovaly desítky let snahy polských i českých vlastenců, podoba meziválečných států pak ovlivnila osudy Polska a Československa ve 20. století.

» více o projektu
sPOLeCZně

Češi a Poláci stáli ve 20. století před stejnými výzvami: definovat a ubránit svůj moderní stát, postavit se dvěma totalitním režimům a najít své místo na mapě Evropy. Právě okamžiky, kdy se české a polské cesty protínaly budou těžištěm našeho programu v roce 2018, který připravujeme spolu s mnoha českými a polskými partnery. Slavíme sPOLeCZně!

» více o projektu
Večery s reportéry

Za posledních několik let vyšla v češtině řada titulů polských reportérů, a polská škola literární reportáže se stala již určitou "značkou kvality". Během cyklu Večery s reportéry, který od roku 2016 pořádá Polský institut v Praze společně s Knihovnou Václava Havla, se v diskusi o palčivých problémech současnosti představí nové české překlady polských reportáží.

» více o projektu