Polský institut

PL
program aktuality knihovna kurzy kontakty

Tematické procházky: polsko-česká Vratislav

Dobrodružství začíná v Univerzitní knihovně! Kromě zajímavé historie knihovny, kterou nám zprostředkuje knihovník, knihomol a čechofil Arkadiusz Cencora, speciálně pro nás připraví oddělení starých tisků několik listin spojených s českou historií. Prohlédneme si mapy, které nejsou k vidění v atlasech, a podíváme se do míst, kam se návštěvníci běžně nedostanou. Nemineme ani Univerzitní kampus, kde se zastavíme u příkladů postmoderní architektury. 
1.6, 12:00, sraz před knihovnou, Fryderyka Joliot-Curie 12.
Po procházce zveme na workshop: Czeski speed dating pro začátečníky. 16:00, Fryderyka Joliot-Curie 12. 

Druhá procházka povede stopami jedinečné osobnosti Jaroslava Vonky. Po tomto uměleckém kováři, který inspiraci hledal mj. v expresionismu, zůstala ve městě celá řada děl. Pojďme je společně hledat a po cestě si připomeňme příběh významného Čecha, který se učil v Lipsku, Drážďanech a Berlíně inspiraci hledal v Oděse, Petrohradě, Essenu a Brně, aby vrchol své kariéry a 42 let svého života prožil ve Vratislavi. Tuto osobnost připomene průvodkyně, Češka z Vratislavi, Aneta Pafčová.
8.6, 12:00, sraz na lavičkách křižovatka Pomorska, Stażnicza.
Po procházce zveme na workshop: Česká slovíčka pro začátečníky, 16:00 lavičky u památníku A. Fredry, Rynek. 

Do třetice všeho dobrého se vydáme objevit Vratislav z jeho modernistické stránky. Přelom a počátek 20. století byl bohatý na architektonické perly – některé z nich spojené s českým uměním objevíme během procházky, kterou povede průvodkyně Bogna Piter, která pracuje v Hale století a modernismus je jejím koníčkem. Stavby, kolem kterých často procházíme bez povšimnutí, stojí za to objevit v jejich historickém kontextu – změna v architektuře byla spojná s hlubokými změnami v myšlení lidí a jejich životního stylu. Nevěříte? Uvidíte to na vlastní oči v ulicích města.
15. 6, 12:00, sraz Wyspa Daliowa, ul. Wodna.
Po procházce zveme na workshop: Věty v češtině pro středně pokročilé. 16:00 lavičky před univerzitou, pl. Nankiera 14. 

Počet míst na procházkách i workshopech je omezen, prosím napište, které akce se chcete zúčastnit na adresu: fundacja.anotak@gmail.com. 

Další informace najdete na fb Kvetevropy, steemit.com/@fundacjaanotak.

« zpět na aktuality